Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Podgórska Jesień Kulturalna
Check-in
Check-out

Podgórska Jesień Kulturalna

10 September 2022

Koncerty, spektakle teatralne, wystawa fotografii i gra terenowa. Tegoroczna Podgórska Jesień Kulturalna będzie obfitować w wydarzenia artystyczne o nietuzinkowym kolorycie, które wypełnią aż pięć wrześniowych poranków i wieczorów. Wydarzenie organizowane przez Centrum Kultury Podgórza potrwa od 14 do 18 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (na wybrane aktywności obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki).

– Jesień najpiękniej wygląda w górach, na szlaku. Hipnotyzujące wręcz odcienie żółci, czerwieni i brązu wabią wędrowców, a ci, wyruszając w drogę, zabierają ze sobą nie tylko wygodne buty i plecak, ale również piosenkę. Stąd pomysł na motyw przewodni finału tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, który odbędzie się 18 września na Rynku Podgórskim, czyli poezję śpiewaną i górskie szlagiery. Do tego dodamy również nutkę romantyzmu, odrobinę sentymentu i dreszczyku emocji oraz akcent historyczno-społeczny – wszystkie te elementy będzie można odnaleźć w obejmującym łącznie pięć dni programie imprezy. Serdecznie zapraszam – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Kraków. 14-18 września Podgórska Jesień Kulturalna | e-teatr.pl

Piosenka prawdę ci powie

Podgórska Jesień Kulturalna rozpocznie się w środę, 14 września, o godz. 17.00 (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13) kostiumowym spektaklem muzycznym o przewrotnym tytule „Romantycznie... a po ślubie...” w wykonaniu trójki Ewy Warty-Śmietany, Jacka Śmietany i Henryka Rajfera. Obfitujący w zabawne piosenki i wzbogacony monologami i dowcipami koncert, pozwoli publiczności – z odpowiednią dozą humoru i dystansu – skonfrontować szczęśliwy, pełny uniesień i marzeń okres narzeczeństwa z prozą życia po ślubie. Będzie więc można przekonać się, czy kilkanaście lat spędzonych pod jednym dachem przyniosło bohaterom stracone nadzieje czy raczej beczkę miodu. Doskonała zabawa gwarantowana!

Liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odebrania w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13) od 5 września do wyczerpania.

Ludzie w obiektywie aparatu

Drugiego dnia organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy fotografii Jerzego Szota pt. „People Watching”. Jest to projekt artystyczny, łączący dziennikarską dokumentację strajków i manifestacji, które miały miejsce w Polsce w latach 80. XX w., z epilogiem nawiązującym do współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych w naszym kraju. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 15 września, o godz. 17.00 w siedzibie głównej CKP.

Jerzy Szot (rocznik 1954), krakowianin z urodzenia, jest wytrawnym fotografem. Był fotoreporterem miesięcznika „List” (1984-1992), Gazety Wyborczej (1993-1998), współpracownikiem tygodnika „Polityka” (od 2000), pracował dla agencji fotograficznej „Forum”, był członkiem agencji fotograficznej „Ośrodek Karta” (od 2002 r.).

Od lat pokazuje swe prace na licznych wystawach: jego wystawa grafiki (heliograwiury) „Eurograviure” w 2011 r. była prezentowana w Galerii Rady Europy w Strasburgu, brał udział w zbiorowej ekspozycji zatytułowanej „Kadrowanie PRL-u” w Muzeum PRL-u (obecnie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), a jego prace pokazywane były obok zdjęć Henryka Hermanowicza. Projekt „People Watching” (2020 r.) powstał w ramach przyznanego artyście Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i był pokazywany dotąd tylko w internecie.

Wernisaż pierwszej stacjonarnej wystawy „People Watching” poprowadzi redaktor Ewa Kozakiewicz z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po uroczystym otwarciu wystawy z udziałem autora fotografii przewidziana jest również dyskusja. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przez cały czas trwania Podgórskiej Jesieni Kulturalnej będzie też można oglądać wystawę „Inna opowieść o Podgórzu” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13), prezentującą wyobrażone scenki z życia mieszkańców tej części Krakowa. Wstęp wolny.

W terenie, z gawędą i dreszczykiem

Trzeciego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej CKP zaprasza uczniów krakowskich szkół podstawowych do udziału w grze terenowej „Dokąd tupta za dnia jeżyk?” (godz. 10.00-13.00). Uczestnicy udadzą się na poszukiwania zagubionego kolczastego mieszkańca Podgórza, odwiedzając przy okazji najpiękniejsze zakątki tej części Krakowa.

Gra jest przeznaczona dla grup zorganizowanych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@ckpodgorza.pl. Rejestracja zawodników odbędzie się w dniu wydarzenia o godz. 10.00 przed budynkiem CKP na ul. Sokolskiej 13. Tego samego dnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej CKP Bogna Wernichowska będzie snuć opowieść o sławnych podgórskich rodach, a towarzyszyć jej będą Anna Żeber (śpiew), Jacek Bylica (fortepian) oraz gość specjalny: Zofia Surmańska-Miśkiewicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dzień czwarty  przyniesie natomiast dreszczyk emocji – za sprawą spektaklu „Sokolska Horror Story” w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz dzieci uczęszczających na zajęcia organizowane w CKP (start o godz. 18.00). Jego akcja, nawiązująca do historii zabytkowego budynku przy ul. Sokolskiej 13, w którym mieści się siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, będzie się rozgrywać na terenie całego obiektu – w różnych miejscach. Wstęp wolny.

Poezja śpiewana i górskie szlagiery

Ostatniego dnia (w niedzielę, 18 września) powitamy jesień teatralnie i muzycznie, na Rynku Podgórskim (godz. 15.00-21.00). Najpierw zaprezentuje się Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ze swoim spektaklem „Kamienny” – poruszającą historią o miłości, opartą na bieszczadzkich legendach i opowieściach. Potem na plenerowej scenie pojawią się kolejno zespół jazzowy Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz Agnieszka Grochowicz z zespołem – absolwentka m.in. Newcastle High School w Australii oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 2004-2005 aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa (2007 r.). Laureatka ogólnopolskich festiwali piosenki artystycznej. Wokalistka i autorka tekstów piosenek oraz muzyki.

Od godz. 18.00 na Rynku Podgórskim będzie królować poezja śpiewana i piosenka górska w najlepszym wydaniu. Swoje największe przeboje, które na stałe weszły już do kanonu melodii rozbrzmiewających na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku, zagra zespół Dom o Zielonych Progach. Nie zabraknie więc takich hitów jak „Zostanie tyle gór”, czy „Gór mi mało”. Tuż po godz. 19.00 wystąpi natomiast kultowy zespół Wolna Grupa Bukowina, znany m.in. z takich przebojów jak: „Majster Bieda”, „Bez słów (Chodzą ulicami ludzie)”, czy „Pieśń łagodnych”.

Tegoroczną edycję Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy World Music Night Show (godz. 20.30), w wykonaniu Duo Performance, czyli wyjątkowe widowisko zawierające najpiękniejsze muzyczne utwory z całego świata, perełki musicalowe i operetkowe, którym będą towarzyszyć wyjątkowe efekty świetlne oraz oprawa taneczna (Krynickie Studio Baletowe).

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej ckpodgorza.pl.

 

źródło: https://www.krakow.pl/aktualnosci/263032,26,komunikat,zapraszamy_na_podgorska_jesien_kulturalna.html

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close