Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Darmowe wtorki (i nie tylko) - jakie muzea zwiedzisz za darmo w Krakowie?
Check-in
Check-out

Darmowe wtorki (i nie tylko) - jakie muzea zwiedzisz za darmo w Krakowie?

14 March 2023

Nie każdy z nas o tym wie, a naprawdę wiedzieć warto, że we wtorki większość muzeów w Krakowie oferuje darmowe wejścia. Inicjatywa obowiązuje zarówno dzieci, uczniów, studentów jak i turystów, mieszakańców czy emerytów. Słowem - wszyscy są mile widziani a wrota bram krakowskich muzeów stoją przed wami otworem... i to bez wydawania pieniędzy. Zresztą nie tylko we wtorki można załapać się na darmowe zwiedzanie, ale o tym za chwilę.

Tym razem nie zaczniemy od początku ale skupimy się na wtorku - dniu, w którym oferta ma najszerszy zakres. Właśnie w ten dzień tygodnia na wystawy stałe można wejśc za darmo.

  1. We wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego:
  • Gmach Główny - al. 3 maja 1. W Galerii pokazywane są dzieła wszystkich najwybitniejszych twórców, od Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera aż do Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, Łukasza Korolkiewicza oraz wielu innych. Na wystawie zobaczycie zarówno dzieła malarskie jak i rzezbę, szkło i ceramikę artystyczną.
  • Sukiennice - Rynek Główny 3. W Sukiennicach mieści się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W tym tak znane nazwiska jak Chełmoński czy Michałowski. 
  • Muzeum Wyspiańskiego - Pl. Sikorskiego 6. Wystawa obejmuje portrety własne Wyspiańskiego oraz Autoportret z żoną z 1904 roku, uzupełnione o wizerunki dzieci (Śpiący Mietek, Helenka z wazonem), a także portrety znajomych z kręgu krakowskiej cyganerii, m.in. malarza Józefa Mehoffera.
  • Muzeum Czapskich i Pawilon Czapskich - ul.Piłsudskiego 12. Zbiory starodruków oraz Gabinet Numizmatyczny założony w 1883 roku, a w Pawilonie wystawa, którą podróżujemy przez niezwykłe życie pisarza i malarza, ale również szlakiem koszmarów XX wieku. Na ekspozycji znajdują się udostępnione w wersji elektronicznej dzienniki Czapskiego, nieznane szerzej zdjęcia i dokumenty, również te z czasów okupacji i niewoli.  
  • Dom Jana Matejki - ul. Floriańska 41. Znajdują się tu prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości Jana Matejki.
  • Muzeum Książąt Czartoryskich i Arsenał - ul. Pijarska 15. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.
  • Dom Mehoffera - ul. Krupnicza 26. Jest to muzeum-domu artysty, w tym wypadku z bogatym, autentycznym wyposażeniem. W tym liczne obiekty z dawnego wyposażenia domu: wiele zabytkowych mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, bibliotekę, kolekcję japońskich drzeworytów, rzeźby, fotografie, rodzinne pamiątki oraz przede wszystkim prace Józefa Mehoffera: obrazy olejne, rysunki, grafiki, projekty dekoracyjne, witraże.
  • Pałac Biskupa Erazma Ciołka - ul. Kanonicza 17. Wystawa prezentuje nieznaną dotąd szerzej kolekcję ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej.

 

2. Pałac Krzysztofory ul. Rynek Główny 35 (https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory)

3. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ul.Konopnickiej 26 (https://manggha.pl/)

4. Muzeum Fotografii ul. Rakowicka lub ul.Królowej Jadwigii (https://mufo.krakow.pl/odwiedzaj/wystawy/ogrod-mufo-strzelnica oraz https://mufo.krakow.pl/)

5. Międzynarodowe Centrum Kultury ul.Rynek Główny 25 (https://mck.krakow.pl/)

6. Muzeum Archeologiczne ul.Senacka 3 (https://ma.krakow.pl/)

7.Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora ul. Sienna 7/5 (https://www.cricoteka.pl/pl/galeria-pracownia-tadeusza-kantora/)

Poza tym w poniedziałki załapiemy się na darmowy wstęp do:

Fabryka Schindlera

Stara Synagoga

Zamek Królewski na Wawelu

w środy:

Kamienica Hipolitów

Rydlówka (po uprzedniej rezerwacji)

Muzeum Podgórza

w czwartki:

Apteka Pod Orłem

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej

w piątki:

Pałac Krzysztofory

soboty:

Muzeum Geologiczne PAN

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

w niedziele:

Muzeum Armii Krajowej

Muzeum Etnograficzne

 

 

Jak widać lista jest całkiem spora i jest z czego wybierać, warto korzystać i zwiedzać poznając świat sztuki, tej klasycznej jak i tej współczesnej.

 

 

fot. https://pl.freepik.com/autor/frimufilms

żródło: https://mnk.pl/?gclid=Cj0KCQjwtsCgBhDEARIsAE7RYh3hNRKrj3HMe96hg5_X_d9yB_dD0y9yQXv2ck8X8aKVx68ulZurOAwaAsDZEALw_wcB

 

 

 

 

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close