Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Literacki festiwal dla najmłodszych, pomnik Adama Mickiewicza w Galerii Krakowskiej oraz smoczy szlak- czyli co się dzieje w Krakowie.
Check-in
Check-out

Literacki festiwal dla najmłodszych, pomnik Adama Mickiewicza w Galerii Krakowskiej oraz smoczy szlak- czyli co się dzieje w Krakowie.

13 November 2022

Pomimo nadchodzącej zimy, gdy nie jest już tak ciepło jak wcześniej i ciemno zaczyna się robić o 16, w Krakowie wydarzeń kulturalnych nie brakuje dla nikogo. Każdy znajdzie coś dla siebie- od malucha, po seniora. W najbliższym czasie w Krakowie odbędzie sie literacki festiwal dla najmłodszych- jest to już jego IX edycja. Będzie można również podziwiać pomnik polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza... w Galerii Krakowskiej! (warto zaznaczyć, że rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospoltej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego). Coraz bliżej także do premiery smoczego szlaku, czyli figur różnych smoków, takich jak smok-fotograf czy smok-malarz. Jest to projekt na wzór wrocławskich krasnali. 10 listopada, w czwartek, został odsłonięty interaktywny mural w budynku Poczty Głownej przy ul. Wielopole. Ma on przypominać on o czasach świetności budynku Poczty Głównej oraz ma nawiązywać do barwnej, pocztowej tradycji. Tego samego dnia  odsłonięta została również nowa rzeźba poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Marii Jaremie. Ppomnik można oglądać przed siedzibą Bunkra Sztuki.

Literacki festiwal dla najmłodszych

Wydarzenie odbedzie sie w dniach 16-20 listopada w miejcach takich jak: Radio Kraków, Pałac Potockich, Teatr KTO, Opera Krakowska, Muzeum Komiksu, Kino Paradox czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na najmłodszych zainteresowanych literaturą (i nie tylko) czekać bedą atrakcje: spotakania z autorami, czytanki po zachodzie oraz kreatywne zajęcia, jak: warsztaty ruchowo-plastyczne, warsztaty kolażowe, warsztaty dla majsterkowiczów, warsztaty motoryzacyjno-plastyczne czy rodzinny spacer literacki śladami Ludwika Jerzego Kerna, jednak to tylko cześć z nich. Cały program wydarzenia dostępny jest po linkiem: https://fldd.pl/krakow-program/.

 

Pomnik Adama Mickiewicz w Galerii Krakowskiej?

Dokładnie tak! Monument wieszcza narodowego wraz z towarzyszącymi mu czterema alegoriami - Ojczyzną, Męstwem, Nauką i Poezją – zostanie umiejscowiony na cokole w środę, 16 listopada i będzie tam stał przez cztery kolejne dni.

 

 

Smoczy szlak

W Krakowie pojawią się smocze rzeźby- na wzór wrocławskich krasnali. Pierwsze sześć smoczych figur będzie można zobaczyć pod koniec listopada w dwóch krakowskich dzielnicach: na Podgórzu i Krowodrzy. W Podgórzu pojawią się: Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Fotograf (park Bednarskiego) i Smok z Rybą (kładka o. Bernatka). Natomiast w Krowodrzy będzie można znaleźć Smoka z Latawcem (park Jordana), Smoka z Mapą (park Krakowski) oraz Smoka Malarza (pl. Axentowicza). Projekt  „smok co krok” to zwycięski pomysł Anny Jakubiak realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020). W przyszłości ma się pojawić znacznie więcej smoczych rzeźb.

 

 

Źródła: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/nowa-rzezba-w-obrebie-krakowskich-plant-to-zapowiedz-odrodzenia-bunkra-sztuki-zdjecia_48589.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/smoczy-szlak-coraz-blizej-rzezby-smokow-niebawem-wyrusza-w-miasto_48515.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/interaktywny-mural-w-budynku-poczty-glownej_48545.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/pomnik-mickiewicza-stanie-w-galerii-krakowskiej_48578.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/literacki-festiwal-dla-najmlodszych-zawita-do-krakowa_48581.html

zdjęcia: https://wiadomosci.onet.pl/krakow/rynek-glowny-w-krakowie-informacje-historia-ciekawostki/fxcldr7

https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/smok-wawelski-legenda-o-symbolu-krakowa/

 

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close