Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Wielka Parada Smoków powróci w czerwcu
Check-in
Check-out

Wielka Parada Smoków powróci w czerwcu

08 February 2022

„Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich” to motyw przewodni 21. Wielkiej Parady Smoków. Wydarzenie jest planowane początkiem czerwca.

– Mam nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam w organizacji tegorocznej Wielkiej Parady Smoków. Do uczestnictwa w paradzie, stanowiącej ważny element wydarzenia, jak zawsze zachęcamy szkoły i przedszkola – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków jest planowana na 4 i 5 czerwca 2022 roku. Właśnie ruszyły zgłoszenia do udziału w smoczej paradzie.

Smocze inspiracje

Teatr Groteska zachęca, by przy tworzeniu postaci smoków szukać inspiracji w elementach herbów miast, kamiennych płaskorzeźbach, fragmentach rękopisów, elementach architektury i obrazach.

Bo to właśnie „Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich” są motywem przewodnim nadchodzącego wydarzenia.

– W tym roku postanowiliśmy szukać smoczych inspiracji w miastach, zamkach i innych zakamarkach Polski. Smoczych inspiracji w tych miejscach jest naprawdę dużo, o czym nie zdajemy sobie sprawy na co dzień. Smoczy świat jest blisko nas od wieków, a te motywy występowały z różnym natężeniem w herbach miast czy literaturze – opowiada Weltschek.

W Wielkiej Paradzie Smoków każdego roku bierze udział ponad 1000 dzieci z całej Polski. Animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Barwny pochód przechodzi ulicami Starego Miasta przy muzyce, w towarzystwie tancerzy, orkiestr, szczudlarzy i żonglerów.

Widowisko nad Wisłą

Ważnym elementem smoczego święta jest wielkie plenerowe widowisko na Wiśle.

Pokaz rozpoczyna się po zmroku. Pływające i unoszące się w powietrzu smoki są animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych, rzecznych barek. W trakcie pokazu brzmi specjalnie przygotowana muzyka, a całemu spektaklowi towarzyszą efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne.

Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków liczą do 25 metrów długości i kilkunastu metrów wysokości. Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób.

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku.

Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski, Europy i świata.

 

źródło: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/wielka-parada-smokow-powroci-w-czerwcu_44710.html

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close