Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Tradycyjne szopki w Krakowie
Check-in
Check-out

Tradycyjne szopki w Krakowie

08 December 2022

Ponad czterdzieści niepowtarzalnych szopek pojawiło się na terenie Krakowa. Wielopoziomowe, strzeliste i bogato zdobione budowle będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 5 lutego 2023 roku.

Szlakiem krakowskich szopek

Miejskie place, ulice, kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. W różnych miejscach Krakowa zagościły kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów. Świetliste, misternie zdobione budowle można napotkać podczas codziennych spacerów, w drodze do szkoły, pracy czy w czasie świątecznych zakupów.

 

Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nie jest przypadkowe. Nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta, dlatego też podążając szlakiem szopek, można poznawać Kraków i odkrywać jego ciekawostki.

Szopki, choć zakorzenione w tradycji, często odwołują się do aktualnych wydarzeń. Stanowią więc swego rodzaju kronikę przeszłości. Cześć z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbędzie się tradycyjny spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia dla rodzin (wejściówki dostępne będą na kbf: bilety) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym.

KBF przygotowało także instagramowy konkurs. Wystarczy w kreatywny sposób pokazać spacer wokół szopki i oznaczyć profil biura. Do wygrania m.in. vouchery na Festiwal Muzyki Filmowej i książkowe nowości książkowe. Konkurs rusza 8 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Więcej szczegółów wkrótce na profilu IG @kbf.krakow.

 

źródło: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/tradycyjne-szopki-po-raz-kolejny-opanowaly-krakow_48935.html

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close