Pokoje Gościnne Cybulskiego, Kraków
Literacki festiwal dla najmłodszych, pomnik Adama Mickiewicza w Galerii Krakowskiej oraz smoczy szlak- czyli co się dzieje w Krakowie.
прибытие
выезд

Literacki festiwal dla najmłodszych, pomnik Adama Mickiewicza w Galerii Krakowskiej oraz smoczy szlak- czyli co się dzieje w Krakowie.

13 ноября 2022

Pomimo nadchodzącej zimy, gdy nie jest już tak ciepło jak wcześniej i ciemno zaczyna się robić o 16, w Krakowie wydarzeń kulturalnych nie brakuje dla nikogo. Każdy znajdzie coś dla siebie- od malucha, po seniora. W najbliższym czasie w Krakowie odbędzie sie literacki festiwal dla najmłodszych- jest to już jego IX edycja. Będzie można również podziwiać pomnik polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza... w Galerii Krakowskiej! (warto zaznaczyć, że rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospoltej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego). Coraz bliżej także do premiery smoczego szlaku, czyli figur różnych smoków, takich jak smok-fotograf czy smok-malarz. Jest to projekt na wzór wrocławskich krasnali. 10 listopada, w czwartek, został odsłonięty interaktywny mural w budynku Poczty Głownej przy ul. Wielopole. Ma on przypominać on o czasach świetności budynku Poczty Głównej oraz ma nawiązywać do barwnej, pocztowej tradycji. Tego samego dnia  odsłonięta została również nowa rzeźba poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Marii Jaremie. Ppomnik można oglądać przed siedzibą Bunkra Sztuki.

Literacki festiwal dla najmłodszych

Wydarzenie odbedzie sie w dniach 16-20 listopada w miejcach takich jak: Radio Kraków, Pałac Potockich, Teatr KTO, Opera Krakowska, Muzeum Komiksu, Kino Paradox czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na najmłodszych zainteresowanych literaturą (i nie tylko) czekać bedą atrakcje: spotakania z autorami, czytanki po zachodzie oraz kreatywne zajęcia, jak: warsztaty ruchowo-plastyczne, warsztaty kolażowe, warsztaty dla majsterkowiczów, warsztaty motoryzacyjno-plastyczne czy rodzinny spacer literacki śladami Ludwika Jerzego Kerna, jednak to tylko cześć z nich. Cały program wydarzenia dostępny jest po linkiem: https://fldd.pl/krakow-program/.

 

Pomnik Adama Mickiewicz w Galerii Krakowskiej?

Dokładnie tak! Monument wieszcza narodowego wraz z towarzyszącymi mu czterema alegoriami - Ojczyzną, Męstwem, Nauką i Poezją – zostanie umiejscowiony na cokole w środę, 16 listopada i będzie tam stał przez cztery kolejne dni.

 

 

Smoczy szlak

W Krakowie pojawią się smocze rzeźby- na wzór wrocławskich krasnali. Pierwsze sześć smoczych figur będzie można zobaczyć pod koniec listopada w dwóch krakowskich dzielnicach: na Podgórzu i Krowodrzy. W Podgórzu pojawią się: Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Fotograf (park Bednarskiego) i Smok z Rybą (kładka o. Bernatka). Natomiast w Krowodrzy będzie można znaleźć Smoka z Latawcem (park Jordana), Smoka z Mapą (park Krakowski) oraz Smoka Malarza (pl. Axentowicza). Projekt  „smok co krok” to zwycięski pomysł Anny Jakubiak realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020). W przyszłości ma się pojawić znacznie więcej smoczych rzeźb.

 

 

Źródła: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/nowa-rzezba-w-obrebie-krakowskich-plant-to-zapowiedz-odrodzenia-bunkra-sztuki-zdjecia_48589.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/smoczy-szlak-coraz-blizej-rzezby-smokow-niebawem-wyrusza-w-miasto_48515.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/interaktywny-mural-w-budynku-poczty-glownej_48545.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/pomnik-mickiewicza-stanie-w-galerii-krakowskiej_48578.html

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/literacki-festiwal-dla-najmlodszych-zawita-do-krakowa_48581.html

zdjęcia: https://wiadomosci.onet.pl/krakow/rynek-glowny-w-krakowie-informacje-historia-ciekawostki/fxcldr7

https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/smok-wawelski-legenda-o-symbolu-krakowa/

 

Посмотреть карту
бюллетень
подпишитесь на рассылку и будьте в курсе наших акций и предложений
Этот веб-сайт использует файлы Cookies.

При его просмотре вы соглашаетесь с использованием файлов Cookies в соответствии с настройками Вашего браузера. Подробнее в политике конфиденциальности.

ОК, закройте